Echipa de baschet feminin a Universității din Pitești, între câștigătoarele Jocurilor Europene Universitare
- Detalii
- Categorie: Sport
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - luni, 1 august 2022
Trei echipe studenţeşti din ţară au câştigat la fotbal, baschet şi handbal ediţia 2022 a Jocurilor Europene Universitare.
Printre echipele câștigătoare se află și cea de de baschet feminin a Universității din Pitești.
"Bilanţ de excepţie al echipelor studenţeşti din România la ediţia 2022 a Jocurilor Europene Universitare!!! Trei Campioane Europene Universitare: Universitatea de Vest din Timişoara - Fotbal masculin; Universitatea din Piteşti - Baschet feminin şi Universitatea Ştefan cel Mare din Suceava - Handbal masculin", a scris Sorin Cîmpeanu pe pagina sa de Facebook.
"Universitatea din Piteşti este noua Campioană Europeană Universitară la Baschet feminin 5x5.
A fost un parcurs greu, am jucat în 8 fete toată competiția, două fete accidentându-se și am avut aportul celor doi kinetoterapeuți Pița Ionuț și Stoica Remus care au făcut minuni la recuperare."- a transmis pe Facebook antrenorul echipei, Leonard Julien Fleancu.
Spectacol dedicat tradițiilor românești la Bascov: Ziua Iei, pe 22 iunie 2026
Casa de Cultură a Comunei Casa de Cultură a Comunei Bascov „Adriana Trandafir”, în parteneriat cu Primăria Bascov și Consiliul Local Bascov, organizează luni, 22...
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - luni, 22 iunie 2026
Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Si...

